رک شبکه

رک شبکه

در این مقاله می خواهیم در مورد رک شبکه اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم تا بتوانید خرید دقیقی برای شبکه سازمان و اداره خود داشته باشید.  برای شبکه شدن سیستم ها درون سازمان یکی از اجزای مهم تجهیزات رک است که رک برای نگهداری تجهیزات اکتیو و پسیو استفاده می گردد. رک یکی از کلیدی ترین اجزای شبکه است که در بهبود عملکرد رک شبکه نقش بسزایی دارد به دلیل این که رک شبکه مسئول نگهداری تجهیزاتی است که درون شبکه است.

تعریف رک شبکه

برای راه اندازی شبکه نیاز به تجهیزات متعددی نظیر رک، سوئییچ، کابل ، داکت کشی و … است. تمامی ملزومات برای راه اندازی شبکه باید درون رک شبکه قرار گیرد. رک شبکه علاوه برای ارگانیز کردن تجهیزات شبکه می تواند تجهیزات را در برابر عوامل خارجی محافظت کند و تاثیر بسزایی در عملکرد تمامی تجهیزات شبکه دارد.

 

ساختار رک شبکه

رک شبکه به گونه ای طراحی شده است که تجهیزات شبکه به راحتی در آن قرار می گیرد. رک های سرور و شبکه ای در ارتفاع و عمق های متفاوتی تولید می شوند و به این دلیل که معمولا در رک سرور تجهیزات بیشتری قرار میگیرد معمولا نیاز به فضای بزرگتری است. رک های شبکه ای برخلاف رک سرور گرمای زیادی ایجاد نمی کند. پس معمولا نیاز به دیوارهای مشبک برای رک شبکه نیست.

 

 

رک شبکه

رک شبکه

 

 

امروزه در اکثر و یا همه ی سازمان ها و شرکت های بزرگ نیاز به شبکه های متعدد وجود دارد که مسئله ی نگهداری صحیح و محافظت از این شبکه ها نیز امری ضروری و مهم است ، از این رو مقاله ی امروز ما در خصوص موضوع “رک” می باشد که در ادامه به معرفی کامل آن می پردازیم.

رک چیست؟

رک محفظه ای است که سرور و تمام تجهیزات مربوط به شبکه مانند سوییچ، مودم، پچ پنل، کابل های شبکه، مودم و … در آن نگهداری می شود.

چرا از رک استفاده می کنیم؟

در واقع می توان گفت رک ها با نگهداری تجهیزات گفته شده، باعث جلوگیری از رسیدن آسیب فیزیکی به آن ها در اثر ضربه و فشار و تغییرات دمایی می شوند که این امر خود موجب افزایش طول عمر تجهیزات شما می شود و همچنین نگهداری تجهیزات در آنها باعث می شود فضای کمتری اشغال و دسترسی افراد به آن محدود شود که این موضوع نیز امنیت تجهیزات شبکه را برای شما به همره دارد همچنین وجود فن در رک باعث می شود که تجهیزات داخل آن خنک شوند که این نیز در امر افزایش طول عمر تجهیزاتتان موثر است.